1square of roofing covers 100 square feet of roof a bundle is 1 3 of a square.
1000 square foot roof replacement.
On the low end a 10 square roof is probably going to be close to 1800 2000.
Roofing over does present some issues however.
However some roofing companies may charge upwards of 1 000 a square for an asphalt shingle roof.
The cost of a new asphalt shingle roof is on average nationwide 260 to 280 per roofing square with new roofs using architectural shingles ranging from 275 to 300 per square.
Roofing material is estimated by the square which is equal to 100 square feet.
Roofing over costs around 2 to 3 per square foot as opposed to the average full replacement cost of 4 50 so roofing over a 1 500 square foot roof may only cost 3 000 to 4 500.
Roofing materials alone cost anywhere from 100 per square to 1 000 per square depending on the type you choose.
Now based on the info provided your home s floor plan is roughly 1 000 sq ft.
For an average roof of 17 squares according to the united states census which puts average home size at 2 200 square feet and two stories roofing materials typically range from 2 500 to 25 000.
Installing a new roof on a 280 square foot 1 car garage costs 1 000 to 2 000 and a 400 square foot 2 car garage runs 1 500 to 3 200 depending if it s asphalt or metal.
In total an asphalt shingle roof could cost 25 000.
Assuming a single story rectangular house with a hip roof that has two foot overhangs on each side of the house we have approximately 13 squares or 1 300 square feet of 2d roof surface area.
Get the square footage of roof and divide it by 100 and it will give the number of squares you need and for every decimal number over 3 buy a bundle to achieve the amount of material.
That equates to about 1 274 to 1 754 per 200 square feet or for two squares.
The cost per square foot for a wood shingle roof is between 6 37 and 8 77.
The average roof is 3 000 square feet or around 30 squares.
Many homes have an asphalt shingle roof but some have wood metal tile and slate which can be more expensive.
The materials alone are close to 100 per square.